Dzwoneczkowa.pl: Co Ja Na To?

niedziela, 21 września 2014

Co Ja Na To?


Nie znałam wcześniej wydawnictwa, prawda jest taka że dopiero u Pani Rolnik zobaczyłam jak na początku myślałam kolejny poradnik dla rodzica...

 Odwiedziłam stronę i już wiedziałam, że muszę przynajmniej spróbować.
Bajkę o empatii, wrzuciłam Wam jakiś czas temu na blogu, dziś chcę Wam w końcu opowiedzieć 
o "Przyjaciele Żyrafy" 

O książce

Wyjątkowość bajek o empatii polega na tym, że nie tylko opisują one świat relacji z perspektywy dziecka, ale także uczą odkrywania i nazywania uczuć oraz potrzeb: tych widocznych, wyrażanych spontanicznie, i tych ukrytych głęboko w sercu. Rozpoznanie uczuć i potrzeb pozwala   zaakceptować siebie i innych, jest też niezbędne, by w pełni być sobą, bez czego z kolei niemożliwe jest szczęście.
 • Skąd wiem, że ktoś mnie kocha?
 • Po czym mogę poznać, czego potrzebuję?
 • Jak mam mówić, by rodzice usłyszeli, że bardzo nie lubię pobierania krwi?
 • Czy zawsze muszę się dzielić?
 • Dlaczego mój młodszy brat czasem tak bardzo mnie złości, że mam ochotę spuścić mu lanie?
 • No i co to znaczy być grzecznym?
Oto niektóre z ważnych dziecięcych problemów, które pojawiają się w książce ?Przyjaciele żyrafy?. Żyrafa Bibi, jej najlepszy przyjaciel, szakal Zenon, i inne zwierzęta z Leśnego Zakątka rozmawiają ze sobą na te właśnie tematy, czasem burzliwie.
Autorki bajek opisały świat, w którym można być autentycznym, mówić o tym, co dla nas żywe, nie raniąc innych, a jednocześnie być przez nich zrozumianym i zauważonym. Zwierzęta z Leśnego Zakątka potrafią otwarcie rozmawiać, mimo trudnych emocji, jakie tym rozmowom często towarzyszą.


Nam do gustu przypadła bajka o Jaszczurze Franku, 
zupełnie nie wiem dlaczego, spodobała się Piotrkowi.
Bibi spotykając przerażonego stwora w lesie zaprasza go na herbatę i placek z jagodami.
Rozmowa potrafi czynić cuda, a na końcu każdej bajki są pytania do rozmowy, zainteresowanie tymi bajkami mojego dziecka bardzo mnie cieszy. 
Są wspaniale lekko napisane, dziecko słucha, śledzi ilustracje które są pięknie zrobione i dokładnie oddają bajkę. 
Jeżeli szukasz bajek które w łagodny sposób opowiedzą  o bardzo ważnych sprawach, pomogą przedstawić niby proste, ale jakże ważne aspekty życia powinieneś mieć ten tytuł w swojej biblioteczce. Kolejna propozycja która mnie zaciekawiła to:
"Dogadać się z dzieckiem"


O KSIĄŻCE

Ta książka nie jest kolejnym zbiorem przemądrzałych, dobrych rad na temat: jak być lepszym rodzicem. To głęboko zakorzeniony w osobistym doświadczeniu, przemyślany, dynamiczny i praktyczny podręcznik wewnętrznej podróży ku nieznanym krainom naszych serc i umysłów. Nie są one zbyt odległe ani trudne do osiągnięcia – a rozpoznanie ich i uświadomienie decydują o harmonii związków nie tylko z naszymi dziećmi, ale z ludźmi w ogóle. Ze wszech miar warto podjąć tę wyprawę. Tym bardziej, że na każdym etapie – w stylu wysokiej klasy coachingu – wspierać nas będą i dopingować, pełne empatii Autorki.

Dzieci nie zawsze zachowują się tak, jak chcemy. My jako rodzice nie zawsze reagujemy tak, jak chcemy.
 • ? Co zrobić, gdy emocje dorosłego lub małego człowieka sięgają zenitu?
 • ? Jak rozmawiać z dzieckiem tak, aby się dogadać?
 • ? Co zwiększa szansę na empatyczną komunikację i wzajemne usłyszenie się?
 • ? Jak budować relację opartą na wzajemnym szacunku, akceptacji i zaufaniu?
To tylko niektóre z ważnych pytań, na które wspólnie odpowiemy.
Ta książka jest o tym, co pomaga budować takie relacje z dziećmi, o jakich marzymy.
 • Pierwszy krok to zrozumienie i poznanie siebie w roli rodzica. Jakim rodzicem chcę być? O co potrzebuję zadbać, by zbudować takie kontakty z dzieckiem, jakich chcę?
 •  Kolejny etap to poznanie i zrozumienie dziecka ? dzieci bowiem czasem robią wszystko na opak w stosunku do rodzicielskich oczekiwań i to w najmniej odpowiednim momencie! Słodki aniołek odchodzi wówczas na bok, a do akcji wkracza mały buntownik. Jak za każdym z tych zachowań dostrzec sedno ? potrzeby dziecka, jego motywacje i uczucia?
 • Ostatni element to praktyka ? konkretne narzędzia inspirowane ?Porozumieniem bez Przemocy? i podejściem coachingowym. Jest to ważna część książki, gdyż wspiera ona rodzica w przełożeniu teorii na działanie.
Chcemy przyjrzeć się różnym stronom rodzicielstwa, by dzięki praktycznym ćwiczeniom wesprzeć rodziców w czerpaniu radości i satysfakcji z rodzicielstwa. Rodzic mówi – dziecko mówi ? a to już dobry krok, by zwiększyć szanse na ich wzajemne usłyszenie!

“Książka ta jest w pewnym sensie kursem empatycznych relacji rodzic-dziecko. Obok materiału teoretycznego zawiera wiele ćwiczeń i zadań do wykonania. Zachęcamy Cię do aktywnego używania książki i traktowania jej jako Twój notatnik na drodze do pełnego satysfakcji rodzicielstwa. Na końcu znajdziesz kilka wolnych kartek przeznaczonych właśnie na Twoje zapiski. A być może podarujesz sobie specjalny zeszyt, w którym będziesz notował myśli, refleksje, decyzje, które będą do Ciebie przychodzić w czasie kursu ? podczas czytania, w ciągu dnia po zabawie z dzieckiem, po kłótni z nim, po wspólnym, wieczornym czytaniu. Taki dziennik pozwoli Ci na śledzenie zmian, jakie będą się w Tobie odbywać.
Książka powstała głównie z myślą o rodzicach dzieci w wieku 0-9 lat i głównie takie przykłady i scenki w niej opisujemy. Wierzymy, iż rodzice dzieci starszych również znajdą dla siebie interesujące informacje czy narzędzia ? zachęcamy do sprawdzenia.
I jeszcze jedna ważna rzecz przed rozpoczęciem podróży: dzięki empatii nie unikniesz sytuacji trudnych czy konfliktowych. One są elementami życia i rozwoju. Będziemy wspierać Cię w przeprowadzeniu realnej zmiany w Twoim życiu, by w takich sytuacjach w szczery i autentyczny sposób dostrzegać i uwzględniać zarówno swoje potrzeby, jak i potrzeby dziecka. Taki rodzaj uważności i kontaktu transformuje wyzwanie w naukę, konflikt w możliwość budowania relacji. Tu przychodzi nam na myśl chińskie przysłowie: ?Gdy przychodzi sztorm, niektórzy stawiają mury, inni budują wiatraki?. Empatyczny kontakt daje rodzicom więcej pewności siebie i zaufania w codziennych sytuacjach z naszymi dziećmi.
Joanna Berendt & Magdalena Sendor,
z podziękowaniami dla wszystkich Żyraf i Szakali, które spotkałyśmy i jeszcze spotkamy*.
*Żyrafa w ?Porozumieniu bez Przemocy? jest symbolem empatycznej komunikacji, Języka Serca, a Szakal, to Żyrafa w przebraniu, która nie ma w danej chwili kontaktu z uczuciami i potrzebami.”
 Fragment Wprowadzenia


Zacznę od tego że nie znoszę poradników,  nie tych pisanych w jakich konkretny sposób, nie znoszę!
Wiem jak ważna jest relacja z dzieckiem, wiem że ja i moje dzieci nie zawsze musimy się zgadzać.
Każde z nas jest dzieckiem, a nad relacją trzeba pracować, przynajmniej powinno się.
Wiem o tym bo nie zawsze podoba mi się moja relacja z własnym dzieckiem, wiem że jest wspaniałym mądrym dzieckiem, lubię to że zwykle traktuje mnie jak przyjaciela, czasem jednak dociera do mnie że muszę też być rodzicem.
Jak stworzyć idealną relacje- PRACUJĄC nad nią.... każdego dnia.
Kontrolując siebie i swoje zachowanie.
Rozmawiając...
Po co więc książka?
Przypomina mi o tym, każdego dnia, przypomina mi i  jest moim zbiorem, nie tylko rad, 
ale i moich własnych odczuć. Wolne strony, na własne notatki.
Książka mi osobiście uświadomiła kilka rzeczy, odczuć na temat moich relacji z dzieckiem. 
Książka jest  jak najbardziej warta kupna i czasu.Gdzie możecie znaleźć te cuda i wiele wiele innych?


Ja już upatrzyłam kolejne propozycję do czytania.
Powiedzcie kto zna te książki i co Wy o nich sądzicie?

3 komentarze:

 1. to mówisz że wart nabyć bajki o empati...? chyba wypróbujemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo fajnie napisane, lekko dziecko się nie męczy zastanawiając o co chodzi... nam bardzo pasują:)

   Usuń