Dzwoneczkowa.pl: Jak opanować lęk przed dentystą?

środa, 3 czerwca 2015

Jak opanować lęk przed dentystą?W sobotę byliśmy  kolejny już raz u dentysty, póki co sa to dla nas wizyty sprawdzające czy nic z zębami się nie dzieje. Piotr ma 5 lat, pierwszą wizytę miał kiedy miał komplet ząbków, czyli kiedy miał niespełna 2 lata. Trochę późno jak się w sobotę okazało, na szczęście z jego ząbkami jest wszystko ok.


Byliśmy jednak już u 3 różnych dentystów do tej pory, miałam wrażenie że zapisując dziecko jestem postrzegana jako przewrażliwiona wariatka, nie jako profilaktyczna, zapobiegawcza. Przecież im wcześniej zorientujemy się że coś jest nie tak tym lepiej, szybsze leczenie.


Jak się okazuje z jego zębami jest wszystko ok, jak na każdej wizycie dał zajrzeć sobie do buzi.
Jednak ta wizyta była inna niż wszystkie poprzednie, dlaczego?

Ze względu na miejsce i specjalistę, dzieciaki zanim weszły do gabinetu oglądały rybki, mogły kolorować, posiedzieć czy małym stoliku. Po wejściu d gabinetu kiedy okazało się że mogą wspinać się na fotel dentystyczny, nie chciały schodzić, posłuchały jednak wykładu o tym co jest dla ich zębów dobre, po jakich produktach zwrócić uwagę na szczotkowanie zębów i co najważniejsze jak te zęby właściwie szczotkować.


Piotr uczył się dzielnie już w Płocku, kiedy to po raz pierwszy spotkał Paulinę, Paulina dzięki wielkie, mnie nie do końca chciał słuchać z myciem po lekcji z Tobą myje tak jak mu pokazałaś, bardzo dokładnie. 
Każde z dzieci łącznie z Roksaną juniorką przejechało się fotelem do góry, część pokazała ząbki. Pani Doktor Dornowska ogromy szacunek za podejście do dzieci, nie każdy takie ma. Moja juniorka nieufna nawet lekko otworzyła buzię, gdzie normalnie by się rozpłakała.
Jakie informacje wyciągnęłam ja jak mama?


Fluor w pastach dla dzieci jest go mało i należy używać past z fluorem, właśnie ze względu na ząbki dzieci, według Pani Doktor żeby ilość była groźna dziecko musiałoby zjeść nie całą a kilka tubek pasty na raz,  a wiadomo że ilość pasty na szczoteczce malucha kontroluje rodzic.
Jeżeli macie problem z nauczeniem dziecka wypluwania pasty z buzi, myjcie zęby rodzinnie, dzieci naśladują, tak właśnie nauczył się Piotr.


Wieczorne szczotkowanie jest bardzo ważne, ze względu na to że wtedy najłatwiej jest  rozwinąć się bakteriom, w dzień jedząc i pijąc mamy szanse je wypłukać nocą kiedy już zostaną na ząbkach mają wolną drogę do rozwijania się. Nocne dopajanie dzieci- nie soczki! A woda, nie zostawia nic na ząbkach. Po sokach trzeba myc ząbki ponownie, tak samo ma się rzecz z karmieniem nocnym,  jeżeli dajemy dziecku kaszkę, powinniśmy umyć ząbki, jeżeli nie chcemy go budzić polecam  nakładki na palec, bardzo fajnie się sprawdzają przy pierwszych ząbkach.

Kolejny obalony mit jest taki że mleczne ząbki się leczy jeżeli coś się z nimi dzieje trzeba je leczyć, potem jest mniej kłopotu ze stałymi ząbkami…Kraina Zdrowego Uśmiechu dba nie tylko o najmłodszych pacjentów, jest to gabinet z kompleksową opieką stomatologiczną, w której przyjmuje 5 specjalistów. Których znajdziecie klikając w nazwę wyżej. 

"Odkładanie pierwszej wizyty u dentysty do czasu gdy dziecko coś zaboli to jeden z najczęstszych błędów rodziców. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, złych skojarzeń i bólu wystarczy przejść się ze swoją pociechą na wizytę adaptacyjną. Taka wizyta to przede wszystkim czas dla dziecka.
 Czas by się oswoić z widokiem fotela i narzędzi dentystycznych, czas by móc zobaczyć jak one funkcjonują „na sucho”. Czas by porozmawiać z lekarzem i posłuchać historii o tym jak się „wygania robaczki” i skąd one się biorą. Generalnie czas by gabinet stomatologiczny przestał być dla malucha miejscem nieznanym, a stał się miejscem ciekawym i fascynującym. Te kilka chwil gdy nasza pociecha może usiąść sobie na fotelu, potrzymać w ręku maszynę do borowania, czy nawet razem z lekarzem „sprawdzić” stan uzębienia mamy czy taty to bezcenne doświadczenie, które zamienia nieznane w poznane, niebezpieczne w oswojone. Czas, który redukuje strach i stres, oraz procentuje w kolejnych latach zdrowym nastawieniem do dbania o higienę jamy ustnej. W Krainie zdrowego Uśmiechu zapraszamy na wizyty adaptacyjne wszystkie dzieci, już od najmłodszych lat. To inwestycja, która się opłaca, przede wszystkim dla dziecka."według nas zasługuje na  znaczek :


5 komentarzy:

 1. Dentysty obawiają się ludzie w różnym wieku, bo to jednak zabieg przeprowadzany z pełną świadomością pacjenta. Dzieci wystarczy sprytnie oszukać albo obiecać im nagrodę za dzielne przejście przez wizytę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie uważam że to dobry pomysł, żeby przekupić dziecko.

   Usuń
 2. Bardzo przydatny post!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja osobiście boję się dentysty odkąd pamiętam (na szczęście mam mocne zęby, więc nie muszę chodzić zbyt często :P). Jedynym sposobem na złagodzenie tego strachu jest chodzenie cały czas do tego samego specjalisty o którym wiem, że jest po prostu świetnym fachowcem. Na szczęście chirurgia dentystyczna wroclaw stoi na bardzo wysokim poziomie, więc nie było trudno znaleźć kogoś takiego w moim mieście.

  OdpowiedzUsuń