Dzwoneczkowa.pl: Dziecko na Warsztat- Geografia.

poniedziałek, 25 stycznia 2016

Dziecko na Warsztat- Geografia.

Nadrabiamy wcześniejsze warsztaty, ale ten mamy gotowy już od jakiegoś czasu.
Geografia dla starszego jest przyjemnym poszukiwaniem, poszukuje na mapie miejsc, które odwiedził. Lubię podróże a zwykle mam ze sobą dwójkę pociech. Różnica w wieku nie ułatwia ani podróży ani zwiedzania. Starszy niedługo 6 lat, a córa dopiero 2 lata, dla niej jest to zabawa. 
Dziś chcę Wam pokazać co moje dziecko najbardziej lubi z geografii i jak na chwilę obecną ją postrzega i poznaje.

Dodatkowo święta dostarczyły nam masę cudownych rzeczy. Rysowanie samemu, czy robienie mapy jest mega zabawne, chętnie rysujemy je na domowe podchody, jednak w tym czasie przeziębień i pluchy postawiliśmy na kilka innych rozwiązań. Poza tym Młody ma prawie 6 lat i potrzebuje nowości. Z ogromną radością znalazł pod choinką globus. Od dawna ma mniejszy i zwykły. Jednak ten jest wyjątkowy. Nie wiem które z nas się bardziej cieszyło.


Dlaczego jest to dla nas ciekawa zabawa? Dlatego że ja sama nie wiem wszystkiego, więc wiedza byłaby pobieżna. Dzięki tej zabawce możemy dowiedzieć się właściwie większości rzeczy o każdym kraju. Poza konkretnymi informacjami, o stolicy, ludności czy możliwość odsłuchania hymnu, możemy się też pobawić w Quiz, sprawdzamy czego się dowiedzieliśmy. Globus uwielbiamy. Na podstawie jest też zamieszczony podział naszego kraju. Dzięki czemu my przed wyjazdami spradzamy czy  jesteśmy w naszym województwie czy tez odwiedziliśmy kolejne. 


Biorąc pod uwagę nasze wycieczki po Polsce, obowiązkowa jest u nas mapa, dosyć szczegółowa, na której zaznaczamy miejsca w których byliśmy. Mapa leży u nas od października, czekała na remont i teraz pomału zapełniana, czeka na wywołanie zdjęć i zawiśnie na jednej ze ścian pokoju. Na niej sprawdzamy jak daleko od naszego domu jedziemy. Nie liczymy jeszcze km, uważam że do za wcześnie i zdecydowanie za  mało mówiące dziecku szczegóły. Myślę że rozwinięcie o  zaznaczania na mapie i obliczania odległości w oparciu o skalę dla szkolniaka będzie ciekawą zabawą. My póki co kończymy podsumowanie wycieczek. Od sierpnia było ich całkiem sporo to też jeszcze chwilę nam zajmie. 


Puzzle są u nas od zawsze, czasem bardziej lubiane czasem mniej. Nie każdy ma ochotę męczyć się z ich układaniem. Kiedy jednak są na nich kontynenty czy też zwierzęta charakterystyczne, układanie idzie zdecydowanie lepiej. Mając też globus, bardzo fajnie jest na właśnie puzzlach pokazać że nasz kraj jest częścią kontynentu a ten częścią naszej planety. Jeżeli zastanawiasz się jak wytłumaczyć 6 latkowi takie zależności to podpowiadam że idzie mu to zrozumieć  o wiele łatwiej niż na mapie czy tłumacząc. Z letnich zabaw z geografią, proponuję:
- latem próbowaliśmy zrobić coś jak zegar słoneczny,  zaznaczaliśmy sobie co godzinę kreskę na okręgu. 
- od wiosny od lata bawiliśmy się w coś na zasadzie odchodów, fajnie sprawdza się to na wyjazdach do moich rodziców na wieś, rysujecie mapę i oznaczacie punkty,  my do tej pory rysunkowe zadania lubimy ze zbieraniem roślin, czy kolejnych wskazówek. 
- kierunki świata, czyli całodzienna obserwacja plus porosty na drzewach. 
Mój straszy syn jeszcze rok temu był bardziej skłonny do odkrywania wiedzy narzuconej. Od dłuższego czasu, świat i nowości poznajemy na zasadzie gier, pytań czy właśnie globusa  i puzzli.
Nie narzucając mu wszystkiego mam pewność że zapamiętuje, w końcu poznaje to co go realnie interesuje. 

Wokół Dzieci Słowo Mamy Ed Montessori Karolowa Mama Kre Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy my się trzy Biesy dwa Duśkowy Świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co robi Robcio Jej cały świat Cały świat Karli Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrem Laurowy świat Kreatywnie w domu LIttle bit life Gugusiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana On Ona i dzieciaki Mama w biegu Zakręcony Belfer Świnki 3 Uszywki Zuzinkowej mamy Mama na pełen etat Mama Trójki Dzwoneczkowy raj mamy Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Mama Aga Mamuśka24 Pomieszane z poplątanym Nasze rodzinne podróże Nasza szkoła domowa Panna Swawolna Odkrywcy wiedzy Z motylem na dłoni Nasz przygoda diy Zabawy z Archimedesem Schwytane chwile Pomysłowe smyki My home and heart Gagatki 3 Dziecko na warsztat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz