Dzwoneczkowa.pl: Uwięziona królowa - audiobook

niedziela, 31 stycznia 2016

Uwięziona królowa - audiobook


Książki lubię, bardzo lubię. Brak mi jednak często czasu na to by je czytać. Nie byłam przekonana do czytników czy audiobooków, cała radość z czytania książki to poza jej zawartością właśnie zapach nowej książki,druki i przekładane strony. Życie jednak weryfikuje upodobania.

Na święta dostałam audiobook, pomysł był bardzo prosty, skoro jest to odsłucham. Długie wyjazdy idealnie się do tego nadały. Co ciekawe nawet mój syn się wciągnął i zamiast radia chciał tę bajkę co na płycie jest bo Pani tak fajnie czyta. Nie była to moja pierwsza przygoda z autorka książki, bo je uwielbiam. 
"Uwięziona królowa" pochodzi z cyklu tudorskiego, osadzona jest w elżbietańskiej Anglii.

Od wydawnictwa:Maria Stuart, królowa Szkotów - w sieci spisków i zdrady Uwięziona królowa to opowieść o dwóch kobietach walczących o jednego mężczyznę, a przede wszystkim opis losów pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć, niż wyrzec się swoich zasad i pragnienia wolności. Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki, Elżbiety I. Lecz w Anglii zamiast bezpiecznego schronienia czeka ją proces i więzienie. Zostaje odesłana do zamku Tutbury, którego gospodarze, a zarazem strażnicy Marii wierzą, że przyjęcie pod swój dach królewskiego więźnia przyniesie im zaszczyty i bogactwa. Szlachetny i prostolinijny George Talbot jest dumny z tego, że może gościć u siebie intrygującą królową. Natomiast jego żona Bess, zaufana królewskiego kanclerza Williama Cecila, dostrzega w tym swoją szansę i pragnie ją wykorzystać. Wkrótce jednak przekonuje się ze zgrozą, że George ulega urokowi pięknej Marii, a ich zamek staje się epicentrum intryg, których ostrze jest wymierzone w samą Elżbietę, królową Anglii.


Ode mnie: Osobiście uważam że wybranie akurat tej aktorki do nagrania audiobooka było strzałem w dziesiątkę.  Początkowo denerwowało mnie że słyszę inny głos czytający książkę, podświadomie zawsze słyszałam swój własny, ewentualnie taki jaki moim zdaniem był. Chwilę mi zajęło przyzwyczajenie się do głosu Mai Ostaszewskiej. Czasy które opisuje autorka są bardzo ciekawe i mnóstwo się w nich działo, jest tylko jeden problem, ciężko jest czasem przebrnąć przez milion faktów, co do których kłócą się historycy. Philippa Gregory potrafi napisać książkę na źródłach, która czyta się z zapartym tchem, a jak sama przyznaje, kiedy źródła się kłócą lub mają lukę, wtedy używa fikcji literackiej. Warto też zwrócić uwagę na to że jej książki jako głównych bohaterów traktują kobiety. 
W tej książce mam wrażenie że George jest tylko pobocznym bohaterem, miotanym między nimfą a kobieta mocno stąpającą po ziemi. Moja szczególną uwagę przykuła Bess nie królowa szkotów. Bess jako kobieta interesu. Nie były to czasy łaskawe dla kobiet wyrażających własne zdanie, mimo dwóch królowych. Jej jednak udało się osiągnąć bardzo wiele. Dla mnie nie była to książka o dwóch kobietach walczących o jednego mężczyznę, ale to akurat musicie sprawdzić sami. 

Maja Ostaszewska czytając książkę bardzo fajnie moderuje głosem odgrywając poszczególne postacie. Książka jednak ułatwia to ponieważ jest napisana jakby przez 3 osoby, Każda z 3 postaci pokazuje własne spojrzenie na sytuację. Dla mnie jest to książka, która przypadnie do gustu zarówno osobie która lubi historię jak i tym lubiącym dobrą literaturę. 

Jeżeli oglądaliście "Kochanice Króla" powinniście wiedzieć, że powstały właśnie na podstawie powieści Philippy Gregory, podobnie jak serial "Biała Królowa".
Czy kupiłabym kolejne audiobooki, tak bardzo chętnie. Nie zrezygnuję też z kolekcji papierowej książek autorki.
Czy Wy znacie autorkę i jej książki?

Tytuł: "Uwięziona królowa"
Wydawnictwo: Książnica
Autor: Philippa Gregory
Kategoria; Beletrystyka historyczna 
Rok wydania: 2013 
W wersji papierowej:
Stron: 408
Format: 230x155
Oprawa: miękka
Cena Publicat: 25,82zł 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz