Dzwoneczkowa.pl: 5 faktów na temat moczenia nocnego.

wtorek, 24 maja 2016

5 faktów na temat moczenia nocnego.

 Wiele razy dostawałam pytania o  moczenie się syna w nocy. Prawda jest taka że kiedy pożenał się z pieluchą, mając 26 miesięcy nocne wpadki zdarzyły nam się kilka razy, głównie przy gorączce. Jednak dostając co jakiś czas maila od Was pomyślałam że warto będzie poruszyć temat szerzej niż w cztery oczy.  

Dziś pora na fakty o tym dość wstydliwym i  uciążliwym problemie.  Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyłyjuż trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata). 


Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna.


Procedura leczenia zaczyna się odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad. Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl. Następnyetap to konkretne badania, które trzeba wykonać.


Co ważne, a często rodzice o tym nie wiedzą, zanim lekarz może dać jakąkolwiek diagnozę i określić leczenie –zawsze wcześniej potrzebuje do tego prowadzonego dzienniczka mikcji. Bez tej informacji rodzice często idą do lekarza, a tam odsyłani są „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Dlatego dobrze, żeby również poinformować rodziców, że jest taka procedura, a na stronie suchyporanek.pl mogą pobrać gotowy szablon dzienniczka mikcji. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są także jako aplikacja mobilna (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.

Jeżeli probem dotyczy też Twojej pociechy zajrzyj koniecznie na stronę suchy poranek  i dowiedz się więcej.

1 komentarz:

  1. Niestety samodzielnie w domu nie można tej przypadlości wyleczyć. Warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże pokierowac leczeniem. Zachęcam do zapoznania sie z informacjami dotyczącymi moczenia nocnego, które zawarte sa na naszej stronie.
    pozdrawiam
    przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

    OdpowiedzUsuń