Dzwoneczkowa.pl: Tężnie Solankowe Gołdap

czwartek, 16 czerwca 2016

Tężnie Solankowe Gołdap


Mazurskie Tężnie Solankowe- czwarte w Polsce o długości 220 i wysokości 8 m. Solanki spływające po gałązkach tarniny wydobywane są z głębokości 646 metrów. Dzięki słońcu i wiatrowi wokół tężni tworzy się mikroklimat o dużej zawartości jodu,bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Skąd pomysł na odwiedziny? Przyznaję się że nie nie byłam jeszcze i mimo że często jestem w okolicach Gołdapi, skutecznie omijałam tężnie. Do ostatniego weekendu. Nie będę kłamała że podpatrzyłam zdjęcia u znajomych i potrzebowałam po ciężkim tygodniu zająć czymś swoje jakże wymagające uwagi dzieci:)
Tężnie nie były wyborem przypadkowym. Moja przygoda z blogiem zaczęła się w okolicy długiego pobytu w szpitalu syna. Był on spowodowany zapaleniem płuc, wszystko co wiążę się z dobrym wpływem na górne drogi oddechowe, zatoki czy płuca jet wręcz pożądane. Dzień dla mnie idealny bo nie było bardzo gorąco, wręcz trzeba było nieźle się nagimnastykować żeby nie zmoknąć, wiązał się jednak z nieduża ilością osób odwiedzających tężnie. Dzięki czemu ominęliśmy tłumy a w pełni mogliśmy skorzystać z uroków uzdrowiska.
Warto też wiedzieć, że tężnie poza wymienionymi wyżej mają tez dobry wpływ na osoby z rozedmą płuc, nadciśnieniem, alergią, depresją czy stresem i ogólnym wyczerpaniem organizmu. U zdrowych zwiększa odporność i działa bakteriobójczo. Ciekawie? To dopiero początek. Zabieram Was na małą wycieczkę z dużą ilością zdjęć więc się nie przestraszacie.Jak już pisałam pogoda nie trafiła nam się najlepsza. Początek naszej wycieczki zaczął się tu. Weszliśmy lekko niepewnie, w końcu pora to przyznać że nie miałam zielonego pojęcia co mnie czeka. Po raz pierwszy nie wygooglowałam miejsca do którego się wybraliśmy. Poza fontanną przy wejściu można było w czasie deszczu przyglądać się tężni z takiego milutkiego miejsca, popijając np. wodę.No właśnie woda. Otóż uzdrowisko oferuje kurację wodą. 
Woda lecznicza:
0,6% chlorkowo-sodowa, fluorkowa. Woda jest czerpana z utworów jury dolnej z głębokości 646 metrów. 

Wskazania:
- zaburzenia czynności wydzielniczej żołądka(brak apetytu), zgaga,
- zaburzenia funkcjonalne(wydzielnicze, wydalnicze) wątroby i trzustki,
- niedobór elektrolitów, w tym: sodu, potasu, wapnia, magnezu, fluoru i potasu,
- odwodnienie,
- kuracja potna tą wodą wspomaga leczenie cukrzycy i gośćca

Przeciwwskazania:
- nieżyty żołądka, 
- nieżyty jelit- skłonność do owrzodzeń i krwawień, 
- nadciśnienie tętnicze 


Mimo pięknej pijałki do wody wcale nie smakowała ona dobrze. Podobno nie wszystko co dobre leczy. 


Grota solna - jej głównym celem jest odtworzenie w sztucznych warunkach nadmorskiego lub powstałego w naturalnych grotach solnych mikroklimatu.

Inhalacja w grocie solnej wspomaga leczenie:- stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zatok, płuc i oskrzeli- schorzeń dermatologicznych (zapalenie skóry, łuszczyca)- niedoczynność tarczycy- chorób układu krwionośnego- stanów pozawałowych, wyrównania ciśnienia tętniczego- schorzeń przewodu pokarmowego- otyłości- zmniejsza chrapanie i poprawia sen

Przeciwwskazania:
- nadczynność tarczycy,
- choroby nerek,
- gruźlica, 
- nowotwory, 
- uczulenie na jod,
- klaustrofobia.

Tu czeka Was 45 minut w grocie, na wygodnych leżakach. Tu warto wiedzieć że wchodzi się tylko o pełnych godzinach i przemiłe Panie informują o konieczności nałożenia obuwia ochronnego oraz o kiedy można wejść. W tym 45 minutowym relaksie o ile nie idziecie z dziećmi towarzyszy Wam delikatna muzyka. Moje dzieci były bardzo zainteresowane na początku, jednak przekładanie soli szybko im się znudziło i wróciliśmy do poprzedniego punktu w którym czekaliśmy na wejście do groty. Mini Tężnie, rozwiązanie dzięki któremu mogliśmy w pełni wykorzystać nasza obecność tu mimo deszczu. Niewielkie pomieszczenie, z krzesełkami dookoła. Ja mogłam się chwilę zrelaksować, moje dzieci odkrywały tajniki gałązek po których spływała woda.Kiedy udało się wyjść na zewnątrz (to chyba jedyny powód do żalu że nie było pogody) wokół tężni można było spędzić sporo czasu. Pięknie przygotowane zejście do jeziora, po jednej stronie plac zabaw dla dzieci, po drugiej siłownia na świeżym powietrzu. Nie ominęła nas też wycieczka tarasem na wysokości 8 metrów.

Udało Wam się przebrnąć przez zdjęcia? Bardzo nam się podobało i pewnie nie raz jeszcze się tam wybierzemy. Jeżeli będziecie w pobliżu jest to miejsce warte uwagi i zatrzymania się nawet na dłuższą chwilę. Poniżej znajdziecie cennik, który pomoże w zaplanowaniu wizyty. Pamiętajcie też że dzieci do lat 7  korzystają za darmo.

Cennik
Kubek wody mineralnej lub leczniczej- 1,5zł
Pijałka z wodą leczniczą lub mineralną (ceramiczne naczynie z logotypem Gołdapi)- 16zł
Godzinny pobyt w mini-tężniach- 5 zł
Seans w grocie solnej (45 minut)- 10zł
Karnet Mini tężnia (10 wejść)- 40zł
Karnet Grota solna (10 wejść)- 80zł
Wejście na taras tężni- 4 zł

Adres: ul. Promenada Zdrojowa 20, Gołdap. Jeżeli ktoś nie zna okolicy warto wcześniej sprawdzić dojazd. My mieliśmy mały problem ze znalezieniem, ale się udało. Znaki w pewnym momencie się kończą. Według mnie jest to jedyny minus. Kolejnym razem już będzie łatwiej. 


1 komentarz: