Dzwoneczkowa.pl: Książki, które skradną serce Twojego dziecka.

czwartek, 4 stycznia 2018

Książki, które skradną serce Twojego dziecka.


W sieci, księgarni czy nawet dyskoncie znajdziesz mnóstwo książek. Jak wybrać te które Twojemu dziecku przypadną do gustu na dłużej niż chwila z piękną strojna okładką?  Pierwszy raz w tym(a właściwie zeszłym ) roku miałam problem z wyborem prezentów dla moich pociech. Niestety muszę przyznać że sporo w tym mojej winy. 


Czas spędzony z dzieckiem uświadomi Ci czego ono potrzebuje- moim mottem na najbliższy rok. Zanim opowiem o książkach muszę napisać o kilku rzeczach, ostatni rok był dla mnie osobiście wezwaniem. Praca, zmiana pracy, mnóstwo godzin pracujących. Wczesne wstawanie, odwożone dzieci do szkoły, praca, domowe obowiązki, zajęcia dodatkowe. Czas spędzony z dziećmi był bardzo okrojony, co bardzo wpłynęło na to w jaki sposób znam moje dzieci. Zamiast długotrwałych relacji, okazało się, że rozwiązywałam doraźne problemy. Na szczęście, były wakacje czas w pełni spędzony z dziećmi,  był wolny grudzień- nie pracowałam zawodowo, więc mogłam brać udział w zajęciach w szkole z klasą syna. Jednak mniej spędzanego czasu z dziećmi dobiło mnie kiedy nie miałam pojęcia co kupić dzieciom pod choinkę. Tak z jednej strony, mają wszystko czego potrzebują, ale z drugiej zwyczajnie zgubiłam się w trendach i tym o czym myślą, czy marzą moje dzieci. Skupiłam się zbyt mocno na tym, czy mają uprane, sprzątnięte czy ś ana czas na zajęciach.


Powrót do matczynej rzeczywistości. 

Listopad zaczął się od tego, ze znowu zostałam pełnoetatową mamą. Szczerze mówiąc ciężko było mi wrócić do codzienności, która przez dwa miesiące nowo mnie wciągnęła. Dwa miesiące z dziećmi, przerwy świąteczne, weekendy, które spędziliśmy na czasie razem. Spędzanie czasu razem było dla nas miłym czasem i ogromnie miło było wrócić do czytania razem także w dzień.

Książki dla małej dziewczynki. 

To co cieszy moją córkę, ma zwykle związek z różem, jej ulubionymi bajkami. Wśród książek czytanych w dzień i wieczorami nie mogło zabraknąć księżniczki Zosi oraz Maszy i niedźwiedzia. Przygody oglądane na monitorze doskonale też ogląda się w książce, kojarząc konkretne odcinki z obrazkami, moje dziecko lub tworzyć historię. Lubię słuchać jak mi opowiada o przygodach bohaterów, których lubi. 


Książki dla chłopca.

Jeżeli Twój syn też jest miłośnikiem gości w kostiumach ratujących świat, ale nie koniecznie pała miłością doczytania, mogę podpowiedzieć Ci mój patent. Seria komiksów, z ulubionymi bohaterami, krótkie opisy i strony które bardzo szybko da się przekładać dzieci czemu mały marud nie tkwi na  jednej stronie zbyt długo. Lubię serie książek, nie tylko dlatego, że ładnie wyglądają na półce, dlatego że są spójne, pisane przynajmniej podobnie i do tego uczy młodego człowieka dbania o książki(kocham książki, moje dzieci też, jednak jeszcze sporo czasu minie zanim zaczną je traktować z szacunkiem, chociaż może to i lepiej że targają je ze sobą wszędzie gdzie mogą, czasem nawet dokolorowując obrazki)Coś dla starszaka niezależnie od płci. 

Kolorawnki, które edukują u nas są prawdziwym hitem. Zeszły rok nie był dla nas zbyt owocny w podróże. Książki towarzyszyły nam jednak  od 2016 roku. Tamten rok był bardzo owocny jeżeli chodzi o wyjazdy po Polsce ale też zagraniczna wycieczka przez kilka Państw, miała spory dział w naszych wojażach. Syn lubił zaznaczać na mapach, w których miejscach był, co widział. Osobiście bardzo podoba mi się opracowanie, w regionalne stroje, zwierzęta, czy rośliny charakterystyczne dla danego kraju czy regionu. # książką jest mapa Europy, która wyznaczała nam  przejechaną trasę ale była wspaniałą pomocą i lekcją. 


Jak w mnogości możliwości wybrać to co zauroczy Twoje dziecko?

Obserwuj, rozmawiaj. Takie banalne, ale sama po sobie zauważyłam że ostatnio bardzo mocno zaniedbałam obserwację. Zawsze było coś bardziej zajmującego niż dziecko, które  miało swoje obowiązki, ale też ograniczony czas w domu, wykorzystywany tak jak miał ochotę. Ten czas niestety był nam potrzebny, każdy z nas bardziej korzysta z naszego czasu. Czasu który spędzamy, dzięki czemu łatwiej nam będzie wybierać idealne zajęcia, książki czy zabawki. Ważna jest wartość edukacyjna książek, zabawek i wszystkiego co otacza nasze dziecko, jednak to ten uśmiech na twarzy Twojej pociechy, jej radość, spokój są najważniejsze. To Twoje dziecko ma chcieć zaglądać do książek, ma je kochać,  kieruj się jego zainteresowaniami a nie swoimi pasjami.

2 komentarze:

  1. Chciałabym mieć już komu czytać bajeczki :) może w przyszłym roku ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. moi jeszcze w brzuchu uspokajali się przy muzyce, to był piękny czas. Wszystko przed Tobą :)

      Usuń