Dzwoneczkowa.pl: O niemowach w złotych klatkach....

sobota, 10 lutego 2018

O niemowach w złotych klatkach....


Wpis powstał we współpracy z krakowska fundacją, która pomaga swoim podopiecznym.


Złota klatka.

Będzie o ptakach, złotych ptakach z pięknymi skrzydłami. To Ty, poznajesz wspaniałego gościa, barwny ptaku. Jesteś pełna życia i świata poza nim nie widzisz. Wszędzie masz znajomych, uśmiechem łamiesz trudne sytuacje. Uśmiech, radość i pełnia życia to Twoje drugie imię. Czas mija, więcej czasu poświęcasz znajomym swojego księcia z bajki niż własny, a krąg Twoich znajomych coś zaczyna się mocno odsuwać. Oni nie przepadają za nim, ale Ty nie widzisz nic poza nim. Dalej jest już tylko lepiej, w Twojej bajce pojawiają się dzieci. Po studiach nie wracasz do pracy, bo zajmujesz się domem i dziećmi…. Jesteś szczęśliwa? Poznaj swoją złotą klatkę.

Fiolet i kamuflaż.


Często kończy się na klatce, jednak nie każda ma tyle szczęścia. Sielanka kończy się kiedy obiad nie przypadnie księciu do gustu, kiedy na  wieczornej kolacji za długo rozmawiasz z kolegą z pracy męża. Sielanka kończy się siniakiem pod okiem, czasem złamanymi żebrami. Problem natomiast zaczyna się wtedy kiedy uświadamiasz sobie, że nie masz komu powiedzieć o tym co się dzieje, bo jedyni znajomi są jego znajomymi. Zaczynasz nosić golfy, cięższy makijaż… Każde przeprosiny przyjmujesz, mimo że wiesz że to nie koniec….

Kiedy ból to Twój najmniejszy wróg….


Hejterzy w internecie to pikuś. Możesz ich nie czytać, a teraz wyobraź sobie, że masz w domu takiego hejtera. Koszula źle uprasowana, obiad nie tak podany, z koleżanką nie wyjdziesz bo nie dam Ci pieniędzy. W tym nie wyjdziesz, w to się przebierz bo jak będziesz wyglądała na kolacji z szefem.


Co widzą inni?


Młode małżeństwo, z domem ogrodem, zadbaną żoną. Dwa auta pod domem, wszystkich zawsze uśmiechniętych. Mieszkają kawałek dalej, a siniaków nikt nie widział, płaczu do poduszki czy strachu o dzieci, bo wrócił bardziej wściekły niż wcześniej i z rozpędu chciał uderzyć dziecko, bo płakało… To ostatnie dociera dopiero wtedy kiedy  znajdą artykuł, materiał w tv, czy policję i karetkę pod domem. Nikt nigdy nic nie widział, jej mąż taki cudowny miły człowiek, ona siedziała w domu i niby źle miała….

Nie godzę się na to!


Nie godzę się na głupie przysłowie, jak się kobiety nie bije to jej wątroba gnije…. Kochane kobiety, jeżeli chodź skrawek tego pasuje do Was to musicie wiedzieć, że pora działać. Pora działać i szukać pomocy. Nie możesz wyjść z domu zadzwonić, zawsze masz okno incognito. Zacznij zabezpieczać tyły,  miej kogoś komu możesz powiedzieć jak to jest u Ciebie naprawdę, zdjęcia siniaków- fotografuj i wyślij zaufanej osobie.

Głupie? Jedyną możliwością skończenia złotej klatki w której te Twoje skrzydła zostały ucięte i wgniecione w sztywne ramy, jest Twój ruch, Twoja świadomość tego że coś się dzieje. Kiedy nie masz nic do powiedzenia a partner staje się panem i władcą  nie jest normą. Jest klatką, którą tylko Ty możesz zgnieść i zniszczyć.

Razem przeciw przemocy


Krakowska fundacja 3-4-Start oraz Centrum Psychologiczno-Terapeutyczne „Tęcza” w marcu br. planują rozpoczęcie kampanii społecznej „Za zamkniętymi drzwiami” mającej na celu propagowanie wiedzy na temat przemocy psychologicznej i ekonomicznej w rodzinach. Jak informują organizatorki - w tej chwili priorytetem jest nakręcenie spotu dotyczącego przemocy w rodzinie.  Aby było to możliwe, konieczne jest wsparcie finansowe.

Wszelkie działania zaplanowane w ramach akcji mają na celu uświadomienie kobietom, jak powszechnym, a niestety często bagatelizowanym problemem jest przemocy psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach. Jak podkreśla Klaudia Czapkiewicz-Ziółek, wiceprezes fundacji 3-4-Start i pomysłodawczyni kampanii „Za zamkniętymi drzwiami”, mimo coraz większej liczby informacji nt. przemocy w rodzinie, nadal zbyt wiele osób, wobec których stosowana jest przemoc, nie zdaje sobie z sprawy z tego, że są ofiarami. – Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na ten ważny temat i przypominać, że psychiczne znęcanie traktowane jest jak przestępstwo. Równocześnie kobietom, które dostrzegają już problem, chcemy wskazywać dalszą drogę działania – mówi nasza rozmówczyni. Jakie działania przewidywane są w ramach kampanii?

Świadomość - krok w dobrą stronę


Jedną z inicjatyw jest weekendowe spotkanie dla kobiet, które zaplanowano na 10-11 marca br. w Porębie Wielkiej. Podczas dwóch dni przewidziane są zajęcia dotyczące przemocy psychologicznej prowadzone przez psychoterapeutkę Renata Borysiak z Centrum Psychologiczno-Terapeutycznego „Tęcza". O tym, że rozwód może być sposobem na rozpoczęcie życia bez cierpienia i upokorzenia, uczestniczkom opowie natomiast Katarzyna Bigosińska z krakowskiego Centrum Rozwodowego „Kobieta i Rozwód”. – Warsztaty są okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat przemocy „bez bicia”, ale także spotkania w gronie świadomych i inspirujących kobiet. Zapraszam wszystkie zainteresowane wyjazdem panie do kontaktu z naszą fundacją – zostało jeszcze kilka wolnych miejsc – przekonuje K. Czapkiewicz-Ziółek.

Dotrzeć z przekazem


Głównym celem kampanii „Za zamkniętymi drzwiami” jest uświadomienie społeczeństwu, że przemoc to nie tylko bicie. – Zbyt rzadko mówi się o tym, że przemoc to też: ciągłe zmiany zdania, które powodują brak poczucia bezpieczeństwa, wymuszanie kontaktu i bliskości poprzez jawne groźny czy manipulacje, sabotaż wspólnych przedsięwzięć czy też tzw. ciche dni. Pora, aby przekaz – doskonale znany specjalistom - zaczął docierać w końcu do szerszego grona kobiet – przekonuje K. Czapkiewicz-Ziółek. W zadaniu tym pomóc ma wyprodukowanie oraz rozpowszechnianie w mediach plakatów oraz spotu telewizyjnego nt. przemocy „bez bicia” zachęcającego osoby uwikłane w przemoc w rodzinie do szukania pomocy. – Niestety nie jesteśmy w stanie samodzielnie sfinansować tego przedsięwzięcia. Z tego względu fundacja 3-4-Start uruchomiła zbiórkę funduszy na ten cel na portalu crowdfundingowym pod adresem: pomagamy.im/kobietydlakobiety – kończy nasza rozmówczyni.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz